Inteligentne instalacje – czujnik temperatury i wilgotności, SMART WI-FI PLUG

16

Komfort przebywania w domu w okresie letnim lub zimowym, uzależniony jest od temperatury jaka panuje w pomieszczeniach w których przebywają domownicy. Użytkownicy SmartHome Security Kit mogą wykorzystać go do inteligentnego zarządzania budynkiem w taki sposób, by podnieść komfort swojego życia.

Instalacje inteligentnego domu – czujnik temperatury

Wchodzący w skład pakietu startowego Ferguson SmartHome Security Kit, czujnik temperatury pozwala użytkownikowi prowadzić pomiary temperatury i wilgotności, jakie panują w pomieszczeniu w którym go zamontowano.
Kluczową zaletą czujki jest wykrywanie przez nią zdefiniowanych przez użytkownika progowych zmian temperatury, umożliwia to wywołanie akcji w innych elementach inteligentnego domu. Może to być włączenie ogrzewania, bądź wprost przeciwnie włączenie nawiewu.

5 minut na montaż wystarczy

Działanie systemu SmartHome, w tym także czujnika temperatury i wilgotności, oparty jest o technologię bezprzewodową ZigBee. Charakterystyczną cechą ZigBee jest jej energooszczędność (wymiana baterii w czujkach raz na kilka lat), wysoka niezawodność dzięki meshowej strukturze sieci oraz bardzo szybki i prosty montaż. Brak okablowania sprawia, że montaż czujka temperatury możne nastąpić na dowolnej ścianie. W przypadku konieczności jej przeniesienia, nie ma potrzeby wzywania specjalistów, gdyż użytkownik sam jest w stanie zdjąć czujkę ze ściany i zamontować ją w innym pomieszczeniu.

montaz-czujnika-temperatury

Parametry czujnika temperatury:

Napięcie zasilające: 3V DC (1 x bateria CR2450),
Pobór prądu w czasie czuwania: ≤ 10uA,
Komunikacja: ZigBee 1.2,
Zasięg komunikacji: ≤ 100m (w wolnej przestrzeni),
Temperatura pracy: -15°C ~ +60°C,
Wilgotność pracy: Maksymalnie 95%RH,
Wymiary: 60x60x20,88 mm.

Konfiguracja czujnika temperatury i wilgotności w systemie SmartHome

Inteligentne instalacje – czyli jak ułatwić sobie życie?

Użytkownik posiadający w swoim domu zestaw Ferguson SmartHome Security Kit i wtyczkę WiFi Plug podłączone do sieci internet, może zautomatyzować działanie urządzeń w swoim domu. Aplikacja Ferguson Smart Home dostępna w sklepie Google Play i iTunes pozwala użytkownikowi tworzyć sceny.

Scena to termin zapożyczony ze świata filmu, codzienne czynności, które towarzyszą nam przez całe życie składają się z powtarzających się scen. Aby ułatwić sobie życie nie musimy codziennie od nowa projektować sceny. Wystarczy, że posiadamy scenariusz zawierający listę najczęściej wykonywanych przez nas scen np. wstawanie rano do pracy (włączenie oświetlenia prowadzącego do łazienki, uruchomienie ekspresu do kawy, nastawienie temperatury grejników). Listę scen możemy przetrzymywać na jednostce centralnej systemu Smart Home.
Link do aplikacji: Ferguson Smart Home

infografika-sceny-smarthome

Czym jest scena w inteligentnym domu?

Scena polega na zdefiniowaniu chronologicznego ciągu wydarzeń i akcji dla urządzeń SmartHome jakie mają nastąpić w wyniku zaistnienia odpowiednich warunków brzegowych.
Przykładowa scena może wyglądać w sposób następujący:
A) Za gorąco – kontrola temperatury w pomieszczeniu:
jeśli temperatura w pokoju będzie wyższa (odczyt z czujnika temperatury) niż 24 ºC
włącz wentylator, klimatyzator (urządzenie podłączone od wtyczki Smart WiFi Plug.

B) Za zimno – kontrola temperatury w pomieszczeniu:
jeśli temperatura jest niższa niż 21ºC
włącz grzejnik elektryczny, termowentylator.

 

kominek-elektryczny-blog

Ilość kombinacji, tworzonych scen wzrasta wraz z ilością parametrów monitorowanych przez system.